

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 50 pF |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.42 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 400 V |
| Number of Terminals | 2 |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 3 A |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 150 ns |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 400 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 100 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 150 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 400 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 400 V |
Stock: 4693
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46303
Ext.Price$0.46303
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46303 | $0.46303 |
| 10 | $0.28659 | $2.86590 |
| 50 | $0.22984 | $11.49200 |
| 100 | $0.18433 | $18.43300 |
| 500 | $0.14036 | $70.18000 |
| 1000 | $0.12616 | $126.16000 |
| 3000 | $0.10488 | $314.64000 |
